Prev Next

Witamy podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych

Witamy podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych

Welcome to the European Day of Languages26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 r. Jego celem jest promowanie różnorodności językowej, obejmującej 200 języków europejskich, w tym 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, 60...

Dzień Chłopaka w klasie Vd

Dzień Chłopaka w klasie Vd

27 września uczniowie klasy Vd wybrała się do kręgielni Planeta. W atmosferze zabawy i rywalizacji, wraz z wychowawcą Panem Mariuszem Sobotką, świętowali DZIEŃ CHŁOPAKA! Dzieci swoje umiejętności w rzucaniu kulami mogli sprawdzić podczas dwugodzinnego pobytu na torach. Tam, podzieleni na...

Wycieczka do piekarni klasy IIIe

Wycieczka do piekarni klasy IIIe

21 września 2016 r. nasza klasa III e udała się na wycieczkę do piekarni państwa Szczepkowskich. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Wchodząc tam, już od progu poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Z wielkim zainteresowaniem...

,,Podaj dalej.. Drugie życie odpadów

,,Podaj dalej.. Drugie życie odpadów

W trzeci weekend września, jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątanie świata. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem ,,Podaj dalej... Drugie życie odpadów, a jej głównym przesłaniem jest promowanie segregacji śmieci oraz uświadomienie wpływu odpadów na środowisko.Dzieci...

Akcja Sprzątanie Świata - klasa VIc

Akcja Sprzątanie Świata - klasa VIc

Klasa VI c wraz z wychowawczynią wzięła udział w akcji Sprzątanie świata. Jak co roku posprzątała teren leśny przylegający do Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX w Mławie. Śmieci było kilka worów. Niestety, to ślady bytowania wieczornych i nocnych turystów, którzy zaśmiecają...

„Bo w każdym działaniu ważny jest początek”...

„Bo w każdym działaniu ważny jest początek”...

Po dwumiesięcznym odpoczynku uczniowie „Siódemki” stawili się 1 września w komplecie na placu przed szkołą, by uroczyście powitać nowy rok szkolny. Dziewczynki i chłopcy radośnie witali kolegów i nauczycieli, w telegraficznym skrócie relacjonowali wakacyjne przygody.Pani dyrektor Elżbieta Bieńkowska przybliżyła zebranym...

Newsy

Witamy podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych

Welcome to the European Day of Languages
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 r. Jego celem jest promowanie różnorodności językowej, obejmującej 200 języków europejskich, w tym 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, 60 języków mniejszości narodowych i języków regionalnych oraz wielu innych języków, używanych na całym świecie. 
Eksperci szacują, że na całym świecie używa się dziś ok. 7 tys. języków. Najbardziej popularnym językiem jest angielski, którym posługuje się 1,7 mld ludzi oraz chiński używany przez 1,4 mld osób.
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?  Dzięki ich znajomości mamy możliwość komunikowania się z ludźmi na całym świecie i poznawania ich kultury. Nie trzeba nawet udawać się w podróż .Wystarczy internet.
W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień w różnych zabaw i gier. Klasy czwarte uczestniczyły w "Kiermaszu językowym", podczas którego "zasmakowali" na przykład języka niemieckiego, francuskiego, norweskiego, japońskiego i oczywiście angielskiego. To smakowanie odbyło się w formie gier, zabaw czy rysunków.
Klasy piąte wykonały flagi tych krajów, a szóste plakaty na temat: Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
Przez radiowęzeł wszyscy mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek o tym dniu i językach obcych.
Uczmy się więc języków obcych-to okno na świat!

Katarzyna Pawelczyk

Zdjęcia

Dzień Chłopaka w klasie Vd

27 września uczniowie klasy Vd wybrała się do kręgielni Planeta. W atmosferze zabawy i rywalizacji, wraz z wychowawcą Panem Mariuszem Sobotką, świętowali DZIEŃ CHŁOPAKA!
Dzieci swoje umiejętności w rzucaniu kulami mogli sprawdzić podczas dwugodzinnego pobytu na torach. Tam, podzieleni na cztery grupy, rywalizowali o największą liczbę punktów. Najwięcej punktów zdobyła Zofia Żebrowska, która otrzymała statuetkę zwycięzcy, nieznacznie  wyprzedzając Alan Nowakowskiego.
Chłopcy byli bardzo wdzięczni swoim koleżankom z klasy za atrakcyjnie spędzony czas oraz fantastyczna zabawę.

Mariusz Sobotka

Zdjęcia

Wycieczka do piekarni klasy IIIe

21 września 2016 r. nasza klasa III e udała się na wycieczkę do piekarni państwa Szczepkowskich. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Wchodząc tam, już od progu poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy piekarza, poznaliśmy etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Wiemy już teraz, że do wykonania chleba potrzebna jest mąka, woda, odrobina soli, zakwas i drożdże.  Zobaczyliśmy maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. W pierwszej kolejności obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na biały chleb. Następnie widzieliśmy, jak gotowe ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej, a stamtąd do innej, kształtem przypominającej „ślimaka”.  Proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią”. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Wielkie wrażenie wywarł na nas ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb.   Na piecu wyświetlała się temperatura ponad 250 stopni Celsjusza. Podziwialiśmy pracę piekarza, który miał duże doświadczenie, wiedzę i siłę. W swojej pracy posługiwał się także komputerem, dzięki któremu  ustalał ilość potrzebnej mąki. Przekonaliśmy się, że praca piekarza wcale nie jest łatwa, dlatego chleb należy szanować, nigdy nie wolno go wyrzucać! Wycieczka po piekarni zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Pięknie podziękowaliśmy naszej przewodniczce  oraz załodze piekarni, dzięki którym mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa.

Uczniowie kl. III e

wych.  K. Wojciechowska

Zdjęcia

,,Podaj dalej.. Drugie życie odpadów

W trzeci weekend września, jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątanie świata. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem ,,Podaj dalej... Drugie życie odpadów, a jej głównym przesłaniem jest promowanie segregacji śmieci oraz uświadomienie wpływu odpadów na środowisko.
Dzieci z młodszych klas na lekcjach rozmawiały na temat segregacji śmieci i recyklingu, konieczności dbania o naszą planetę Ziemię. Oglądały filmy, bajki, prezentacje multimedialne o tematyce ekologicznej. Uczniowie klas III - VI pod opieką wychowawców sprzątali teren osiedla mieszkaniowego obok naszej placówki oraz okolic szpitala miejskiego. Pełni zapału zaopatrzeni w niezbędny sprzęt pod postacią worków na śmieci i rękawic wyruszyli na wyznaczony teren. Aura sprzyjała było ciepło i słonecznie. Zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że mimo obowiązku segregacji śmieci, odpady życia społecznego znajdowano wszędzie, a worki napełniały się stosunkowo szybko. Fakt ten świadczy o jeszcze stosunkowo niskiej świadomości społecznej, co do zgubnych konsekwencji zanieczyszczenia naszej planety. 
Akcja taka jak ta zorganizowana przez naszą szkołę, przy współudziale władz miasta przyniosła zamierzone efekty. Usatysfakcjonowani z dobrze wykonanej pracy oraz wzięcia udziału w tak szlachetnym przedsięwzięciu, po napełnieniu ostatniego worka uczniowie klas szóstych kolejną godzinę spędzili uczestnicząc w grach i zabawach na stadionie miejskim.
Wierzymy, ze taka edukacja poprzez działanie uporządkuje przede wszystkim ,,w głowach, skłoni do refleksji uczniów i zawstydzi dorosłych.

opiekun koła LOP,
wychowawcy klas

Zdjęcia

Akcja Sprzątanie Świata - klasa VIc

Klasa VI c wraz z wychowawczynią wzięła udział w akcji Sprzątanie świata. Jak co roku posprzątała teren leśny przylegający do Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX w Mławie. Śmieci było kilka worów. Niestety, to ślady bytowania wieczornych i nocnych turystów, którzy zaśmiecają ten wspólny teren dla wszystkich mławian. 
Uczniowie pracowali solidnie i z radością. Skorzystali z jadącego ulicą Marszałkowską samochodu-śmieciarki z firmy NOVAGO, który zabrał wszystkie worki. Teren zostawili czysty i piękny. Zostawili również po sobie ślad działalności w postaci plakatu. Może to zawstydzi zaśmiecających las i zachęci do niepozostawiania po sobie smutnych  pamiątek. Po pracy był czas na słodki, owocowy poczęstunek i podziękowania Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego RELAX. 
To był dobry dzień.

Zofia Kazimierska

Zdjęcia

„Bo w każdym działaniu ważny jest początek”...

Po dwumiesięcznym odpoczynku uczniowie „Siódemki” stawili się 1 września w komplecie na placu przed szkołą, by uroczyście powitać nowy rok szkolny. Dziewczynki i chłopcy radośnie witali kolegów i nauczycieli, w telegraficznym skrócie relacjonowali wakacyjne przygody.
Pani dyrektor Elżbieta Bieńkowska przybliżyła zebranym najważniejsze kierunki pracy szkoły, szczególną uwagę zwróciła na bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, a także na terenie placówki. Życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce. I od początku zachęcała dzieci do pracy na miarę ich możliwości – nie tylko w czasie lekcji, ale również na licznych dodatkowych zajęciach organizowanych przez Szkołę. Na koniec przekazała uczniom, rodzicom i pracownikom „Siódemki” życzenia w imieniu burmistrza miasta Sławomira Kowalewskiego.
Życzymy naszym uczniom wielu wspaniałych chwil w czasie zajęć, jak najwięcej twórczych działań i odkrywania kolejnych tajemnic świata nauki.

Agnieszka Kaczerska
opiekun SU

Dodatkowe informacje